Niedziela,  17 lutego 2019 r.imieniny:  Donata, Gizeli, Łukasza
MENU
Historia aktualności
    Semestr I 2018/2019
    Semestr I 2017/2018
    Semestr II 2017/2018
    Semestr I 2016/2017
    Semestr II 2016/2017
    Semestr I 2015/2016
    Semestr II 2015/2016
    Semestr I 2014/2015
    Semestr II 2014/2015
    Semestr I 2013/2014
    Semestr II 2013/2014
    Semestr I 2012/2013
    Semestr II 2012/2013
    Semestr I 2011/2012
    Semestr II 2011/2012
    Semestr I 2010/2011
    Semestr II 2010/2011
    Semestr I 2009/2010
    Semestr II 2009/2010
    Semestr I 2008/2009
    Semestr II 2008/2009
    Semestr II 2007/2008
    Semestr I 2007/2008
    Semestr I 2006/2007
    Semestr II 2006/2007
Strona główna » Historia aktualności » Semestr I 2017/2018

Semestr I 2017/2018

5 września 2017 - Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018

4 września uroczystym apelem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani dyrektor Elżbieta Iwaniec powitała wszystkich uczniów, kadrę nauczycielską i licznie zgromadzonych rodziców życząc  wysokich wyników w nauce i w zachowaniu. W trakcie apelu nastąpiło uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na ucznia naszej szkoły.

         

11 września 2017 - Korowód Winobraniowy 2017

Działo się! Było efektownie, barwnie, kulturalnie i dostojnie. Kilkaset osób dumnie kroczyło za królem winobrania - Bachusem. Nie zabrakło oczywiście uczniów naszej szkoły przebranych przez Panią Kingę Ochocką i Danutę Jawornicką za Piratów z Karaibów. W tym roku winobraniowy korowód przeszedł aleją Konstytucji 3 Maja.

 GALERIA ZDJĘĆ

20 września 2017 - Wybory Samorządu Uczniowskiego
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 8 rozpoczął działalność w roku szkolnym 2017/2018 od wyborów samorządowych. Najpierw uczniowie klas IV -VII wybrali samorządy swoich klas, a następnie przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali swoje sylwetki w "mini kampanii". Były plakaty, ulotki i rozmowy w kuluarach....
19 września odbyły się wybory wśród wszystkich uczniów klas IV - VII, które wyłoniły reprezentantów Samorządu Uczniowskiego SP 8. Przewodniczącym został Mateusz Cichy z kl. VII C, zaś Wiceprzewodniczącymi Julia Wójcik z kl. VI C i Julia Skrzypińska z kl. VII B. Gratulujemy i życzymy owocnej pracy oraz współpracy!!!
Opiekunki Samorządu Uczniowskiego SP 8 - p. Anna Wojewoda i p. Alina Herba

21 września 2017 - Zielonogórski Dzień Przedszkolaka
W dniu 20 września dzieci z oddziału przedszkolnego przy naszej szkole pod opieką p. Edyty Kowalskiej i p. Basi Kopacz uczestniczyły w I ZIELONOGÓRSKIM DNIU PRZEDSZKOLAKA odbywającym się w Centrum Rekreacyjno-Sportowym. Dzieciom towarzyszyła moc atrakcji. W czasie zabawy pojawił się Bachus i Patryk Dudek. Nie zabrakło również uwielbianego przez dzieci Dzika Wsadzika czy Motomyszy Falubazu, której obecność i wspólne odśpiewanie hymnu lokalnego „czarnego sportu" sprawiło maluchom sporo radości... Przedszkolaki miały także okazję poznać sportowców ze Stelmetu, pozachwycać się świetnymi pokazami tańca mistrzów z klubu Mega Dance. Czas każdemu dziecku na pewno też umilił słodki poczęstunek... Na koniec, pomimo deszczu, wysłaliśmy w niebo balony z życzeniami dla wszystkich przedszkolaków. 
 
           

29 września 2017 - Dzień Chłopca
Z okazji ,,Dnia Chłopca” w klasach 0 i 1a odbyły się zabawy sportowe w pobliskim lesie. Chłopcy bawili się w konkurencjach na szybkość, wytrzymałość, sprawność oraz rzuty do celu.  Dziewczyny bardzo gorąco dopingowały swoim kolegom, którzy spisali się na medal. Na zakończenie tego miłego dnia, wszyscy panowie otrzymali dyplom i słodkiego lizaka.
 
        

9 października 2017 - Jesienne parasole
Dziś w naszej szkole, dzięki inicjatywie Barbary Kopacz i Agnieszki Znamirowskiej spotkali się najmłodsi i najstarsi uczniowie naszej szkoły. "Zerówka" i 7-klasiści wspólnie stworzyli jesienne parasole. Mali uczniowie po raz pierwszy wzięli udział w prawdziwej lekcji. Starsi koledzy okazali ogromną serdeczność i życzliwość. Nie zabrakło uśmiechów , wspólnych działań i świetnej atmosfery. A my już myślimy o rewizycie.
 
           

24 października 2017 - Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej
Dnia 23 października odbyło się pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej uczniów klas pierwszych. Głównym celem pasowania było kształtowanie prawidłowego zachowania się w bibliotece, zachęcanie do wypożyczania książek, a także rozwijanie umiejętności czytelniczych. Przyszli czytelnicy zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz zasadami wypożyczania książek. Złożyli również uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na koniec każdy uczeń otrzymał ,,Legitymację Czytelnika” i mógł samodzielnie wypożyczyć książkę.
 
     

25 października 2017 - Podsumowanie Miejskiego Konkursu: Jan Paweł II autorytetem w drodze ku przyszłości
Dnia 24 października. w Naszej Szkole odbyła się uroczysta gala Miejskiego Konkursu: JAN PAWEŁ II AUTORYTETEM W DRODZE KU PRZYSZŁOŚCI. W tym roku była 12 edycja tego konkursu pt."Wszyscy jesteśmy równi- prawo do życia w pokoju w nauczaniu Jana Pawła II". W konkursie wzięły udział dzieci z zielonogórskich podstawówek. Wpłynęło ponad trzysta prac konkursowych. Cieszymy się niesłabnącym zainteresowaniem naszym konkursem. W uroczystej gali wzięli udział uczniowie - autorzy nagrodzonych prac wraz z opiekunami oraz honorowi goście: J.E. Ks. Tadeusz Lityński- Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, pani Katarzyna Pernal- Wyderkiewicz Wicekurator Oświaty Województwa Lubuskiego, pan Jarosław Skorulski Naczelnik Oświaty i Spraw Społecznych w Zielonej Górze, pani Elżbieta Grudzińska Szef Sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Zielonej Górze. Dziękując za uczestnictwo w konkursie i życzymy wszystkim, by Jan Paweł II wypraszał potrzebne łaski. Zapraszamy do obejrzenia całej uroczystości: https://youtu.be/YFRWBEuf2Xg
 
           

8 listopada 2017 - Wycieczka klas VII do Kostrzyna i Owczar
Uczniowie klas VII pod opieką pani Anny Wojewody, Haliny Zawadzkiej i Ewy Balawajder wybrali się 7 listopada na wycieczkę do Kostrzyna i Owczar.
W Kostrzynie zwiedzili najstarszą twierdzę bastionową w Polsce, ekspozycję muzealną w kazamatach Bastionu Filip i oryginalne ruiny Starego Miasta. Przewodnik Muzeum Twierdzy opowiadał interesującą historię tego miejsca.
W Centrum Edukacyjnym Kluby Przyrodników w Owczarach  odwiedzili "Muzeum Łąki",  zapoznali się z prezentacją multimedialną podczas krótkiej lekcji edukacyjnej poświęconej ekosystemowi łąk i wybrali się na spacer po okolicy. Na szczęście pogoda dopisała, a w gospodarstwie Muzeum można było ogrzać się przy ognisku i przyjrzeć hodowli owiec wrzosówek. Do Owczar warto byłoby wybrać się znowu na wiosnę, by zobaczyć ten unikalny ekosystem w porze kwitnienia!
 
           

11 listopada 2017 - Apel z okazji 11 listopada
Dnia 10 listopada odbyła w naszej szkole uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Klasa IVc wraz z wychowawczynią Barbarą Paliszkiewicz, Kingą Ochocką i Danutą Jawornicką przygotowała program artystyczny.
 
     

17 listopada 2017 - Zdrowe śniadanie
16 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III zainspirowani przez pedagog Agatę Żukowską pokazali wszystkim jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie. Na stołach znalazły się kolorowe, pełne świeżych warzyw kanapki oraz płatki owsiane z jogurtami. Uczniowie częstowali przygotowanymi przez siebie pysznościami wszystkich chętnych. Akcja miała przypomnieć wszystkim, że śniadanie to zdrowy start na cały dzień!
 
     

19 listopada 2017 - Wystawa w Intermarche - Nasze książki
Nowa wystawa w szkolnej galerii Intermarche prezentuje prace uczniów z klasy 7c i 7d, wykonane pod kierunkiem p. Anny Wojewody. Prace przedstawiają projekty ilustracji i okładek do książek, które zainspirowały uczniów do wykonania tej wystawy.
 
           

21 listopada 2017 - Spotkanie z policjantkami
Dnia 20 listopada uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu z policjantkami. Panie starały się uświadomić dzieciom jak ważne jest zachowywanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Dzieci mogły wziąć udział w scenkach zainicjowanych przez panie policjantki i samodzielnie spróbować odnaleźć się w sytuacji, która mogłaby zdarzyć się w ich życiu. Chętnych nie brakowało. Pierwszaki wyszły ze spotkania zadowolone i troszkę odważniejsze, bo teraz już wiedzą jak zachować się w sytuacji zagrożenia

25 listopada 2017 - Dzień Pluszowego Misia
23 listopada w Dzień Pluszowego Misia panie pedagog Wiesława Grzybowska i Agata Żukowska zorganizowały w szkole Akcję Miodek- wszystkie dzieci miały okazję zjeść pysznego wafelka polanego złocistym, zdrowym miodkiem. Na szkolnych korytarzach nie zabrakło także kolorowych plakatów propagujących spożywanie miodu, który ma wspaniały wpływ na nasz organizm- buduje odporność, reguluje krążenie i odżywia mózg. Było pysznie i słodko!

30 listopada 2017 - Andrzejki
Andrzejki to obrzędy znane w Polsce od XVI wieku, choć ich charakter bardzo się zmienił - nasze prababcie nie świętowały andrzejek wspólnie z pradziadkami. Jak pisze badacz tradycji Zygmunt Gloger: W listopadzie wróżyli sobie młodzieńcy w wigilię św. Katarzyny, a dziewczęta — w wigilię św. Andrzeja”. Nie było wtedy zabaw i tańców, lecz więcej było skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. W naszej szkole też świętowaliśmy andrzejki, była i magia, i wróżby, a kto chciał mógł się bawić i tańczyć. Polacy bardzo lubili podglądać przyszłość – wróżono także w wigilię Bożego Narodzenia i w Nowy Rok, więc jeśli komuś dzisiaj się nie udała wróżba, to nic straconego…
 
        

4 grudnia 2017 - Konkurs rejonowy BRD
2 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze odbyły się eliminacje rejonowe konkursu „W Europie jeździmy bezpiecznie”. Wzięła w nim udział drużyna naszej szkoły w składzie: Wojciech Szkoła 4a, Filip Wójcik 5c i Julia Wójcik 6c pod opieką szkolnego koordynatora szkolnego konkursu p. Leszka Korzeniowskiego. Po teście z przepisów ruchu drogowego, uczniowie pokonywali rowerowy tor przeszkód. Warto wspomnieć, że konkurs odbywa się co roku, z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drogach oraz wzrost świadomości jako uczestników ruchu drogowego.

6 grudnia 2017 - Konkurs Multitest
Konkurs "Multitest" zorganizowany był przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie Grupa uczniów klas siódmych postanowiła porównać swoje pierwsze osiągnięcia z chemii na tle kilkuset rówieśników w innych częściach Polski, którzy także przystąpili do tego konkursu.  Uczennica klasy 7c, Oksana Szkoda uzyskała 97% punktów, 4. najlepszy wynik w kraju oraz tytuł laureata wraz z nagrodą książkową. Uczennica 7c, Amelia Szczotarska, z wynikiem 94% zajęła 7. miejsce i także uzyskała tytuł laureata tego konkursu. Z kolei uczniowie Maja Pawicka oraz Marcel Pałka, również z 7c, otrzymali oboje dyplomy wyróżnienia za wyniki na poziomie 89%. Jako grupa naszej szkoły, 11 uczniów napisało test konkursowy na średnio 83% - przy średniej wszystkich uczestników 73%. Serdecznie gratulujemy i życzymy dużo radości i zapału w odkrywaniu pasji!

11 grudnia 2017 - Bezpieczny Stok
Dzięki wspólnej inicjatywie Stowarzyszenia Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych, Ministerstwa Sportu i Turystyki i Ministerstwa Edukacji Narodowej, przy współpracy z Polską Organizacją Turystyczną, GOPR i TOPR ruszyła akcja Bezpieczny Stok.
Celem akcji jest promocja bezpiecznych zachowań na stokach narciarskich oraz edukacja na temat odpowiedniego przygotowania do uprawiania sportów zimowych. W trakcie sezonu zimowego PSNiT przy współpracy z GOPR i TOPR organizuje cykl imprez, będących częścią praktyczną akcji Bezpieczny Stok. Podczas spotkania w naszej szkole 8 grudnia ratownicy GOPR i TOPR w przyjazny dla dzieci sposób przekazali zasady bezpiecznego korzystania z wyciągów i tras narciarskich oraz zachowania się przy ewentualnym wypadku.
 
           

13 grudnia 2017 - Konkurs piosenki obcojęzycznej
W grudniowe popołudnie, w świetle kolorowych lampek, odbył się w szkole konkurs piosenki obcojęzycznej. Uczestnicy młodsi i starsi zaprezentowali wybrane przez siebie utwory w języku angielskim. 
Uczniowie sięgnęli po ambitny repertuar - tak pod względem językowym, jak i wokalnym. Jury miało bardzo trudne zadanie, jednak ostatecznie postanowiło przyznać cztery wyróżnienia dla najmłodszych uczestników: Oliwii Bolf, Sary Balthasar, Ani Czekały oraz Mai Babulewicz. 
W kategorii uczniów klas I-III, miejsce pierwsze zajął Mateusz Ciągło z klasy 3D w niełatwej piosence pt. "The Weekend Whip", miejsce II zajęł duet Marta Tokarz i Hanna Os z klasy 3A, a miejsce III zajęła Aleksandra Gąsiorek z klasy 3E.
Z kolei w kategorii uczniów starszych, pierwsze miejsce, z piosenką Adele pt. "Set Fire to the Rain" zajęła Kinga Struzik z klasy 6C, miejsce drugie zajęły dwie uczestniczki jednocześnie: Natalia Znamirowska z klasy 6C i Marlena Sobalak z klasy 7A. Ponadto wyróżniono duet Klara Dróbka i Julia Naglik z klasy 5A oraz Iga Rękosiewicz z klasy 5B. 
Laureaci otrzymali nagrody dofinansowane przez Radę Rodziców. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

13 grudnia 2017 - Międzyszkolny konkurs "Moja Mała Ojczyzna"

Uczniowie naszej szkoły Wojciech Grzywacz (3d) Mateusz Ciągło (3d) i Helena Gruszka (3b) pod pieką p. Anny Podhoreckiej byli 12 grudnia uczestnikami międzyszkolnego konkursu "Moja Mała Ojczyzna" w SP 14 pod patronatem prezydenta miasta Zielona Góra. Przez 3 miesiące rozwijali zainteresowania związane z kulturą i topografią Zielonej Góry, poznali zabytki miasta, rodzimą przyrodę, znane osoby związane z naszą małą ojczyzną. Pracowali zespołowo i zajęli I miejsce. Gratulujemy.

20 grudnia 2017 - Ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły!

24 grudnia 2017 - Jasełka
22 grudnia 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy "Dzień Anioła ". Było mnóstwo bieli, skrzydeł i aureoli. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Wicekurator Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz. Klasa IV D przygotowała "Jasełka"- pod kierunkiem wychowawczyni p. Danuty Jawornickiej i we współpracy z p. Sylwią Kwiatkowską i p. Tomaszem Jawornickim. W finale przedstawienia wybrzmiały wzajemne życzenia radości z Bożego Narodzenia.
Po uroczystości miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Adwentowego i Szkolnego Konkursu na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową w języku angielskim.
W Szkolnym Konkursie na Najpiękniejszy Kalendarz Adwentowy zwyciężyli:
I miejsce: Maja Babulewicz 1 A oraz Jakub Babulewicz 3 E
II miejsce: Sara Balthasar 1 B, Oliwia Cicha, Martyna Balcerzak i Zuzanna Ubrańska 4 B
III miejsce: Hanna Lech i Julia Sobalak 4 D, Julia i Hanna Miśta.
W Szkolnym Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Adwentowy zwyciężyli:
I miejsce: Kajetan Grobelny 2 A
II miejsce: Maja Panasewicz, Agata Cicha, Oliwia Bekier 6 B
III miejsce: Oliwia Kopczyńska, Amelia Błażejczak 5 C
W Szkolnym Konkursie na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową w języku angielskim zwyciężyli:
W klasach 1-3
I miejsce: Julia Kapnik 3 A
II miejsce: Aleksandra Przygrodzka 3 E
III miejsce: Alan Ściłba i Wojciech Grzywacz
W klasach 4-7:
I miejsce: Laura Zgardzińska 4 B
II miejsce: Julia Dukała i Natalia Znamirowska 6 C
III miejsce: Martyna Urbanowicz 7 A
Wyróżnienie: Aleksandra Nowacka 4 A
Sponsorem nagród była Rada Rodziców. Serdecznie gratulujemy!
 
          

4 stycznia 2018 - Akcja na rzecz TKOPD
Z inicjatywy szkolnego koła PCK, przy zaangażowaniu klasy 5 B i oddziału przedszkolnego, przed świętami Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami, po raz kolejny okazali wielkie serce potrzebującym. Na rzecz Schroniska dla Matki i Dziecka w Zielonej Górze prowadzonego przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka zostały przekazane środki pielęgnacyjne dla najmłodszych podopiecznych i ich mam oraz środki czystości. Koordynatorem akcji były p. Edyta Kowalska i p. Sylwia Kwiatkowska.
TKOPD przekazał podziękowania dla społeczności naszej szkoły. My również serdecznie wszystkim dziękujemy.  
 
     

5 stycznia 2018 - Konkurs - Projekt kartki bożonarodzeniowej
Gracjan Hełmiński - uczeń klasy Vc otrzymał wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej "Projekt kartki bożonarodzeniowej". Gracjan dostał w nagrodę bon do empiku na kwotę 50 zł oraz cukierki. Gratulujemy.

7 stycznia 2018 - Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego
Blisko 9 tys. uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zmierzyło się 29 listopada 2017 r. z zadaniami Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego English High Flier. W językowej rozgrywce wyłoniono 139 laureatów. Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem konkursowym:
W naszej szkole do konkursu przystąpiło 44 uczniów klas V, VI oraz VII.
W klasach piątych pierwsze miejsce w województwie zajęła Hanna Zienkiewicz, czwarte – Filip Wójcik, piąte – Amelia Rucińska
W klasach szóstych pierwsze miejsce w województwie wywalczył Kacper Burzyński, drugie Agata Cicha, piąte – Oliwia Bekier
W klasach siódmych miejsce pierwsze wywalczył Szymon Witkowski, trzecie – Danuta Kędzierska, czwarte – Julia Miśta, Piąte – Michał Łazarski.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów!                         

10 stycznia 2018 - Warsztaty plastyczne
We wtorek 9 stycznia uczniowie zgromadzeni na kółku plastycznym p. Anny Wojewody gościli zielonogórskiego artystę plastyka (a także poetę) Pana Władysława Klępkę, który zajmuje się tworzeniem kompozycji z papieru czerpanego. Uczniowie poznali historię tej ciekawej techniki i samodzielnie mogli wykonać dzieła z ręcznie przygotowanej, barwionej pulpy papierowej. Była to bardzo przyjemna praca, która przyniosła wspaniałe efekty plastyczne i wiele satysfakcji.
 
           

7 lutego 2018 - Dzień Zdrowia
6 lutego w naszej szkole odbył się Dzień Zdrowia zorganizowany przez klasę 6 C. W tym dniu uczniowie mieli ubrać się w kolorach owoców oraz warzyw. Z tej okazji na przerwach można było zakupić zdrowe ciastka, batoniki i owocowe szaszłyki. Dzień ten miał na celu przypomnieć uczniom o tym, że warto prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o zdrowie.

9 lutego 2018 - Konkurs jednego wiersza

Wczoraj w Zielonogórskim Ośrodku Kultury nasze zdolne uczennice pod okiem Barbary Kopacz  reprezentowały nasza szkołę w "Konkursie jednego wiersza". Natalia Tomiak oraz Natalia Znamirowska przedstawiły swoje własne dzieła, wybrane spośród wielu zgłoszeń. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich!

      

11 lutego 2018 - Bal karnawałowy
Rada Rodziców naszej szkoły zorganizowała bal karnawałowy dla uczniów z klas 0-III 7-go lutego, a dzień później dla uczniów z klas IV-VII.  Dzieci z młodszych klas zachwyciły swoimi pięknymi strojami. Były królewny, wróżki, biedronki, motylki, postaci z gier komputerowych, kowboje, policjanci, kotki, smoki itp. Do zabawy zachęcał „Bardzo Fajny Klaun” były tańce, balonowe zwierzątka, różne pląsy. Wybrano także Króla i Królową balu. A niezawodne mamy przygotowały smakowity poczęstunek.
Uczniowie klas starszych w fantastycznych strojach i humorach bawili się do muzyki przygotowanej przez profesjonalnego DJ, który zachęcał do wspólnej zabawy. Można też było zrobić sobie zabawne zdjęcie w fotobudce. Uczniowie chętnie pozowali do zdjęć, które można zobaczyć (a także je pobrać) na poniżej załączonym linku. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy. Po balu uczniowie w doskonałych humorach wrócili do domu.
 
 
Podczas zabawy karnawałowej klas IV-VII kółko plastyczne p. Anny Wojewody zaproponowało warsztaty, podczas których każdy z uczestników balu mógł własnoręcznie wykonać karnawałową maskę. Wielu uczniów skorzystało z okazji. Powstało dużo interesujących, oryginalnie ozdobionych prac i wszyscy świetnie się bawili!
 
        Ostatnia aktualizacja: 2019-02-08 19:52:15  |Kopiowanie treści i zdjęć bez zgody zabronione! ©|